Reactualizat la:

Zilele Resitei, sarbatorite in toate colturile urbei

Zilele Resitei, sarbatorite in toate colturile urbei
ADVERTORIAL. Anul trecut, municipalitatea a rupt tiparele, derulând Zilele Reşiţei timp de mai multe zile, lucru care se va întâmpla şi anul acesta, în perioada 29 iunie-8 iulie. În plus, sărbătoarea se va încinge în mai multe locaţii: în Centrul Civic, în Poiana Golului, în Piaţa Tricolorului şi Parcul Cărăşana, precum şi pe stadionul Mircea Chivu.

Rectifica

Printre surprizele ediţiei de anul acesta se numără nume precum: Ruby, Smiley, What’s Up, Zdob şi Zdub, Sabin Păuța, Dean Bowman și Anca Pârlea, Dani Oţil, Red Flame, Cristi Iakab&The Road Band, Nicu Novac, Rică Vulpe, Petrică Viţa, Nicu Blidariu şi mulţi alţii.

Programul este unul impresionant, bogat şi diversificat, iar reşiţenii vor avea parte de concerte, jocuri, competiţii, teatru, spectacole de tot felul şi poveşti pentru cei mici. Toate sunt reunite sub titlul „Custom Reşiţa“, pornind de la înţelesul cuvântului englezesc. „Dacă este folosit ca substantiv, înseamnă obicei, tradiție, datină, rânduială; dacă este folosit ca verb, semnifică a face, a crea, a construi, a compune, a dura, a schimba! Ori toate acestea, reunite sub un singur cuvânt, reprezintă Reșița în anul 2018, anul Centenarului. În acest sens, reprezentanții administrației publice locale, împreună cu partenerii săi, au încercat să ofere tuturor reșițenilor o sărbătoare care să îi reunească pe toți dar care să împace, în același timp și toate dorințele, preferințele și vârstele“, ne asigură municipalitatea, într-un comunicat remis redacţiei.

CUSTOM REȘIȚA

STADIONUL MIRCEA CHIVU

30 IUNIE-01 IULIE

  • SÂMBĂTĂ, 30 IUNIE

08.00 – 20.00 – Etapa Națională de Viteză în Coastă Dunlop –Memorialul Werner Hirschvogel – antrenamente și recunoașteri

11.00 și 17.00 – meciurile din finala campionatului național de fotbal american RO BOWL IX

  • DUMINICĂ, 1 IULIE

08.00 – 20.00 – Etapa Națională de Viteză în Coastă Dunlop –Memorialul Werner Hirschvogel – manșele de concurs

CENTRUL CIVIC

29 IUNIE -8 IULIE

  • VINERI, 29 IUNIE

16:00- 21:00 Etapa Națională de Viteză în Coastă Dunlop –Memorialul Werner Hirschvogel – Prezentarea sportivilor – expoziție de mașini de curse

  • DUMINICĂ, 1 IULIE

17:00 – 18:00– Etapa Națională de Viteză în Coastă Dunlop Memorialul Werner Hirschvogel – PREMIEREA prezentată de Dani Oțil

18:00 – 19:00 – Concert The Weekend Bandits

  • LUNI, 02 IULIE

19:30 – 21:30 Show Peregrinii – spectacol ce prezintă muzica istorică însoțită de coregrafii cu focul, jonglerii cu flăcări și fum, dansuri cu poiuri luminoase, steaguri medievale

21:30 – 23:00 – Proiecție de film în aer liber: ”Daddy cool”

  • MARȚI, 03 IULIE

19:00 – 21:00 – Ateliere copii și adolescenți

19:00 – 19:15 – Program artistic Școala Generală nr. 8 Reșița

19:15 – 20:15 – Program artistic Liceul de Arte “Sabin Păuța”

21:30 – 23:00 – Proiecție de film în aer liber ”Familia mea nebună”

  • MIERCURI, 04 IULIE

19:00 – 21:30 – Demonstratii sportive ”Pe locuri, fiți gata, sport!”

21:30 – 23:00 – Proiecție de film în aer liber: ”Pe roți”/”On Wheels”

  • JOI, 05 IULIE

19:00 – 21:00 – Ateliere copii și adolescenți

20:00 – 21:15 – Concert Stage5 Band

21:30 – 23:00 – Proiecție de film în aer liber: ”Ghinionistul”

  • VINERI, 06 IULIE

16:45 – 18:15 – Parada motocicletelor pe traseul – Kaufland –Bld. Republicii – Triaj- Bld. A.I. Cuza – Centru Civic – Valea Domanului – platou Doman

17:30- 19:00 – Parada “Skirt bike” pe traseul – punct de întâlnire Palatul Cultural – Bld Revoluţia din Decembrie – Muzeul de Locomotive – Bld. Republicii – Kaufland – retur până în Centru Civic

19:00 – 21:00 – Ateliere copii și adolescenți

21:00 – 22:00 – Concert RUBY

22:00 – 23:00 – Concert WHAT’S UP

  • SÂMBĂTĂ, 07 IULIE

19:00 – 21:00 – Ateliere copii și adolescenți

20:30 – 21:00 – Batle of style – Clubul de Dans Sportiv Mystic și Clubul de Dans Attitude Dance Crew

21:00 – 22:00 – Concert LUPII

22:00 – 23:00 Concert SMILEY

  • DUMINICĂ, 08 IULIE

20:00 – 21:00 – Orchestra Filarmoncii de Stat din Arad sub bagheta maestrului Sabin Păuța alături de soliștii Dean Bowman și Anca Pârlea.

PARCUL CARĂȘANA

2-8 iulie

LUNI, 02 IULIE

18:00- 18:30 – Parada personajelor de poveste

18:30- 19:30 – Spectacol ”Scufița Roșie”

MARȚI, 03 IULIE

18:00 – 19:00 – Animație stradală

19:00 – 20:00 – Spectacolul “Alba ca Zăpada și altfel de pitici”

20:00 – 20:30 – Sesiune foto cu personajele

MIERCURI, 04 IULIE

18:00- 19:00 – Spectacole interactive

19:00 – 20:00 – Spectacol “Lumea lui Ping și Pong”

20:00 – 20:30- Sesiune foto cu personajele

JOI, 05 IULIE

18:00 – 19:00 – Spectacole interactive

19:00 – 20:00 – Spectacolul “Aventurile lui Mikey Mouse”

20:00 – 20:30 – Sesiune foto cu personajele

VINERI, 06 IULIE

18:00 – 19:00 – Animație stradală

19:00 – 20:00 – Spectacolul “Hansel și Gretel”

20:00 – 20:30 – Sesiune foto personaje

SÂMBĂTĂ, 07 iulie

18:00 – 19:00 – Animatie stradală

19:00 – 20:00 – Spectacolul “Ozi și Prințesa fermecată”

20:00 – 20:30 – Sesiune foto cu personajele

DUMINICĂ, 08 IULIE

18:00 – 19:00 – Spectacol “Casuța Magică”

19:00 – 20:00 – Spectacol eveniment “Șah Mat”

20:00 – 20:30 Închiderea oficială

POIANA GOLULUI

6-7 IULIE

  • VINERI, 06 IULIE

Ateliere de custom moto&bike

Ateliere Tattoo

Concerte

18:00- 19:00 – The Outsiders

19:00 -20:00 – Red Flame

20:00 – 21:00 – Cristi Iakab & The Road Band

21:00 – 22:00 – Cactus Jack – Serbia

22:00 – 23:00 – Melmac Riders- Serbia

23:00 – 00:00 – Bucovina

00:00 – 01:00 – Zdob şi Zdub

01:00 – 02:00 – Emeric Imre & Jimmi L Laco

  • SÂMBĂTĂ, 07 IULIE

10:00 – 18:00 – Ateliere de custom moto&bike, Ateliere Tattoo

10:00 – 18:00 – Treasure Hunt, concurs mountinebike

DJ show

PARCUL TRICOLORULUI

2-8 IULIE

  • LUNI, 02 IULIE

  • Orchestra condusă de Rică Vulpe

19:00 – 20:00 – Ansamblu Folcloric “Datina Cărășană” – soliști Nina Cozâltea şi Andrei Mihai

20:00 – 20:10 – Orchestra Ansamblului “Bârzava” – suită de orchestră

20:10 – 20:40 – Cătălin Birău

20:40 – 21:10 – Andreea Stoicănescu

21:10 – 21:40 – Dana Basarab

  • MARȚI, 03 IULIE

  • Orchestra condusă de Petrică Vița

19:00 – 19:30 – Ansamblul Folcloric „Mărginimea” din Sibiu

19:30 – 21:30 – Ansamblul “Semenicul” al Centrului Judeţean pentru Conservarea și Promovarea Culturii Tradiţionale Caraş-Severin alături de soliștii Georgiana Viţa, Petrică Miulescu Irimică şi Ramona Viţa

  • MIERCURI , 04 iulie

  • Orchestra condusă de Nicu Blidariu

19:00 – 19:20 – Formaţia de dansuri germane „ Enzian”

19:20 – 19:30 – Suită orchestră condusă de Nicu Blidariu

19:30 – 20:00- Patricia Blidariu

20:00-20:30 – Andreea Miroșu

20:30 – 21:30 – Ansamblul folcloric “ Izvoraşul” al Casei de Cultură Orășenească Buziaș, coregraf Doru David – soliști Cornelia Lupulescu, Ramona Gomboș, Sebastian Râmneanţu şi Adrian Stanca

21:30 – 22:10 – Margareta Clipa

  • JOI, 05 IULIE

20:00 – 20:15 – Formaţia Karasevska Zora – Uniunea Croaţilor din România

20:15 – 20:30 – Corul Asociaţiei Culturale Platanus, Echipa de dansuri Csűrdöngölő din Tormac

20:30 – 21:30 – Ansamblul folcloric „Pusta Banatului”

21:30 – 22:10 – Niculina Stoican

  • VINERI, 06 IULIE

  • Orchestra condusă de Rică Vulpe

19:00 – 19:20 – Moment coregrafic Ansamblul Folcloric Bârzava, coregraf: Petrică Bagiu, Coordonator artistic Maria Aghescu

19:20 – 19:50 – Mirabela Delia

19:50 – 20:00 – Ansamblul Folcloric Bârzava – dans fete Banat

20:00 – 20:30 – Ionică Ivan

20:30 – 21:10 Ansamblul Folcloric „Romanaţi” al Centrului Cultural Municipal Caracal, coregraf Cristian Velea și maestrul coregraf Florian Teodorescu

21:10 – 21:20 – Ansamblul Folcloric Bârzava- suită Oltenia

21:20 – 21:50 – Camelia Bojin Ceocu

21:50 – 22:00 – Ansamblul Folcloric Bârzava- suită Oltenia

22:00 – 22:30 – Nicu Novac

  • SÂMBĂTĂ, 07 IULIE

  • Orchestra condusă de Nicu Blidariu

19:00 – 19:20 – Ansamblul Folcloric al Asociației Culturale Reșița Română, coregraf Firu Corneanu

19:20 – 19:40 – Ansamblul de cântece și dansuri populare ”Vlastimir Pavlovic Carevac” din Veliko Gradiste

19:40 – 20:40 – Ansamblul Folcloric ”Zestrea Gugulanilor„, coregrafi Simion Dragalina şi Dorin Cucuruz

20:40 – 21:10 – Dorina Blidariu

21:10 – 23:00 – Nicoleta Voica și soliștii: Raluca Varga, Bogdan Firu, Narcisa si Larisa, Sorina Petric, Andreea Corodescu, Roxana Goia, Alexandru Brundean, Diana Mihut Alexandra Tofalvi, Denisa Stancu, Daliana Georgiana Tatar, Tania Vlascici, Adelina Radonea, Georgiana Lupusavei, Cristian Spoiala

  • DUMINICĂ, 08 IULIE

19:30 – 22:00 – Orchestra condusă de Marian Miloș, Călin Toader, Sanela Miloș, Lorena Pela



Comentarii 0

Vă mulțumim pentru comentariul dumneavoastra. - comentariul va fi verificat de catre un editor si numai in cazul aprobarii va aparea pe site.

 
1000
/1000 caractere ramase
Mai multe stiri din categoria CAON Stirile judetului Caras-Severin
Si vicele CJ, Ionut Popovici, cere demisia lui Dragnea
CARAŞ-SEVERIN - Acesta susţine că multe primării din judeţ nu au bani nici de salarii pentru că nu au primit nimic [...] mai multe »
Toamna de poveste cu Jurnal de weekend
CARAȘ-SEVERIN - Echinocţiul de toamnă, momentul care marchează începutul toamnei astronomice, când noaptea este [...] mai multe »
TIR rasturnat intre Ghertenis si Maureni
CARAȘ-SEVERIN - Un TIR s-a răsturnat, joi după-amiază, pe DN 58B, blocând drumul la kilometrul 39+100 de metri, [...] mai multe »
Mocioalca, mandatat de PSD CS să ceară demisia lui Dragnea
CARAŞ-SEVERIN - Şeful PSD Caraş-Severin a primit 70 de voturi pentru, doar 10 membrii CEx votând împotrivă. mai multe »
Carasenii se pot trata la mai multe centre de permanenta
CARAŞ-SEVERIN - O rectificare bugetară a alocat judeţului resursele necesare inclusiv pentru deschiderea de noi centre. mai multe »
Calatorie in Resita de altadata
REȘIȚA - Societatea Transport Urban Reşiţa, operatorul de transport al municipalităţii, ne invită într-o altfel [...] mai multe »
Olariu: La liceul nostru, elevii nu vor pierde ani din viata
CARANSEBEŞ - Nou apărut în peisajul învățământului caransebeșean, Liceul Tehnologic Max Ausnit, care [...] mai multe »
Primii pasi pentru reabilitarea termica a Spitalului Judetean
REŞIŢA - Miercuri, 19 septembrie, au fost semnate contractele de finanţare pentru două din cele patru proiecte pe [...] mai multe »
Si-au abandonat rablele in drumul mare
REŞIŢA - Municipalitatea reşiţeană a continuat şi anul acesta să ia măsuri împotriva celor care-şi uită [...] mai multe »
Mai multe din categorie »

Autentificare



Ti-ai uitat parola?
Inregistrare user nou

Autentificati-va sau adaugati un comentariu pe CAON.ro

Autentificati-va pe CAON.ro:




Ti-ai uitat parola?

Comentati pe CAON.ro:

Completati numele si e-mailul dvs. in casutele de mai sus pentru a putea comenta ca utilizator neinregistrat.

Inregistrare user nou