LUPAC – Echipa cărăşeană a pierdut cu 2-3 pe teren propriu în faţa echipei Mama Mia Becicherecu Mic.

În prima etapă a fazei naţionale a Cupei României la fotbal, Voinţa Lupac a întâlnit o formaţie de Liga a III-a, Mama Mia Becicherecu Mic. Câştigătoarea fazei judeţene Caraş-Severin a Cupei României a început bine meciul, şi-a creat ocazii şi chiar a introdus de două ori mingea în poarta adversă, însă golurile nu au fost validate pe motiv de ofsaid. Iar când oaspeţii au rămas în zece jucători, după ce Marius Toma a văzut cartonaşul roşu, lucrurile păreau a merge în favoarea Lupacului. Numai că Mama Mia Becicherecu Mic a fost echipa care a deschis scorul, în minutul 30, prin Claudiu Matiş. Nu au trecut decât opt minute şi Artur Oncică a driblat tot ce i-a ieşit în cale şi a fost oprit doar prin fault în careul timişenilor. Penalty-ul rezultat a fost executat cu siguranţă de Liviu Străin, care a restabilit egalitatea. Voinţa a început bine şi repriza secundă şi Nicola şi-a adus echipa în avantaj în minutul 52, cu un şut cu stângul, pe jos, din afara careului. Doar că oaspeţii nu îşi spuseseră ultimul cuvânt. Matiş a realizat „dubla“ în minutul 70, iar şase minute mai târziu Zoran Radu a executat impecabil o lovitură liberă lateral stânga, de la aproximativ 25 de metri, la ambele goluri fiind apostrofat portarul Flavius Toader. Pentru că Mama Mia conducea din nou, când nu mai rămăseseră multe minute de joc, pe teren a intrat şi Boşco Vişatovici, însă antrenorul oaspeţilor şi-a trimis imediat un jucător să-l marcheze în permanenţă pe antrenorul Lupacului. Nu s-a mai întâmplat nimic până la final şi Voinţa Lupac a pierdut cu 2-3 pe propriul teren în faţa unei formaţii de Liga a III-a, Mama Mia Becicherecu Mic, alcătuită din mulţi juniori, de la şcoala de fotbal a lui Marcel Băban.

Voinţa Lupac: Toader, Avramovici, Străin, Nicola, Mezin, Oncică, Bărbulescu, Târbăţ, Mihuţescu, Cheda. Rezerve: D. Popescu, Pisoi, Gliguţă, Vişatovici, Bordea.