CARAŞ-SEVERIN – În Caraş-Severin au fost disponibile 1.792 de locuri. În urma primei etape a repartizării computerizate au fost ocupate peste 85% dintre locuri, adică 1.545 de elevi. Pentru cea de-a doua etapă de admitere, ce va avea loc în luna septembrie, în judeţul Caraş-Severin mai sunt disponibile 265 de locuri.
Conform datelor făcute publice pe edu.ro, tinerii cărăşeni „s-au bătut“ pentru un loc la Colegiul Naţional „Traian Lalescu“ Reşiţa, la specializarea matematică – informatică. Aici, ultima medie cu care s-a intrat este 9,13.
Topul liceelor din Caraş-Severin, după mediile de admitere:
1. Colegiul Naţional „Traian Lalescu“ Reşiţa – profilul Matematică-Informatică (nota 9.13)
2. Colegiul Naţional „Traian Lalescu“ Reşiţa – Ştiinţe ale Naturii (9.12)
3. Liceul Teoretic „Traian Vuia“ Reşiţa – Matematică-Informatică (8.76)
4. Colegiul Naţional „Traian Lalescu“ Reşiţa – Filologie (8.34)
5. Liceul Teoretic „Traian Vuia“ Reşiţa – Ştiinţe ale Naturii (8.05)
6. Liceul Teoretic „Traian Vuia“ Reşiţa – Filologie (7.65)
7. Colegiul Naţional „Mircea Eliade“ Reşiţa – Matematică-Informatică (7.41)
8. Liceul Tehnologic „Clisura Dunării“ Moldova Nouă – Filologie (7.38)
9. Colegiul Naţional „Traian Doda“ Caransebeş – Filologie (7.28)
10. Colegiul Naţional „Diaconovici-Tietz“ Reşiţa – Matematică-Informatică (7.24)
11. Liceul Teoretic „General Dragalina“ Oraviţa – Filologie (7.06)
12. Colegiul Naţional „C.D. Loga“ Caransebeş – Filologie (6.97)
13. Colegiul Naţional „Traian Doda“ Caransebeş – Ştiinţe ale Naturii (6.89)
14. Colegiul Naţional „C.D. Loga“ Caransebeş – Matematică-Informatică (6.83)
15. Colegiul Naţional „Mircea Eliade“ Reşiţa – Filologie (6.82)
16. Colegiul Naţional „Diaconovici-Tietz“ Reşiţa – Ştiinţe ale Naturii (6.61)
17. Colegiul Naţional „Diaconovici-Tietz“ Reşiţa – Matematică-Informatică (6.59)
18. Colegiul Naţional „Diaconovici-Tietz“ Reşiţa – Filologie (6.44)
19. Colegiul Naţional „Traian Doda“ Caransebeş – Matematică-Informatică (6.44)
20. Colegiul Naţional „Mircea Eliade“ Reşiţa – Ştiinţe ale Naturii (6.41)
21. Liceul Bănăţean Oţelu Roşu – Filologie (6.40)
22. Liceul Teoretic Bilingv Româno-Croat Caraşova – Filologie (6.36)
23. Liceul Teoretic „General Dragalina“ Oraviţa – Ştiinţe ale Naturii (6.35)
Colegiul Naţional „C.D. Loga“ Caransebeş – Ştiinţe ale Naturii (6.25)
Liceul Tehnologic „Clisura Dunării“ Moldova Nouă – Ştiinţe ale Naturii (6.24)
24. Liceul Teoretic „Tata Oancea“ Bocşa – Ştiinţe ale Naturii (6.23)
25. Liceul Teoretic „Tata Oancea“ Bocşa – Ştiinţe Sociale (6.17)
26. Liceul Bănăţean Oţelu Roşu – Matematică-Informatică (6.16)
27. Liceul Teoretic „General Dragalina“ Oraviţa – Matematică-Informatică (6.12)
28. Colegiul Economic al Banatului Montan – Turism şi alimentaţie (6.05)
29. Liceul Tehnologic „Clisura Dunării“ Moldova Nouă – Matematică-Informatică (6.00)
30. Liceul Tehnologic „Constantin Lucaci“ Bocşa – Mecanică (5.69)
31. Liceul Tehnologic „Dacia“ Caransebeş – Protecţia mediului (5.64)
32. Colegiul Economic al Banatului Montan – Economic (5.60)
33. Liceul Teoretic „Eftimie Murgu“ Bozovici – Filologie (5.56)
34. Liceul Bănăţean Oţelu Roşu – Ştiinţe ale Naturii (5.14)
35. Liceul Teoretic „Tata Oancea“ Bocşa – Matematică-Informatică (5.11)
36. Liceul Tehnologic „Clisura Dunării“ Moldova Nouă – Electric (4.94)
37. Liceul Tehnologic „Dacia“ Caransebeş – Silvicultură (4.92)
38. Liceul Tehnologic „Mihai Novac“ Oraviţa – Economic (4.91)
39. Liceul „Hercules“ Băile Herculane – Matematică-Informatică (4.78)
40. Liceul „Mathias Hammer“ Anina – Filologie (4.18)
41. Liceul Tehnologic „Nicolae Stoica de Haţeg“ Mehadia – Economic (4.07)
42. Liceul Tehnologic „Mihai Novac“ Oraviţa – Agricultură (4.03)
43. Liceul Tehnologic Berzovia – Mecanică (3.72)
44. Liceul Tehnologic „Dacia“ Caransebeş – Fabricarea produselor din lemn (3.61)
45. Liceul Bănăţean Oţelu Roşu – Electromecanică (3.52)
46. Liceul Teoretic „Eftimie Murgu“ Bozovici – Silvicultură (3.48)
47. Liceul Tehnologic „Clisura Dunării“ Moldova Nouă – Electromecanică (3.16)
48. Liceul „Mathias Hammer“ Anina – Electronică automatizări (3.11)
49. Liceul Bănăţean Oţelu Roşu – Mecanică (3.09)
50. Liceul Tehnologic „Decebal“ Caransebeş – Electronică automatizări (3.06)
51. Liceul Tehnologic „Dacia“ Caransebeş – Construcţii, instalaţii şi lucrări publice (3.01)
52. Colegiul Tehnic Cărăşan Reşiţa – Construcţii, instalaţii şi lucrări publice (2.91)
53. Liceul Tehnologic „Trandafir Cocârlă“ Caransebeş – Mecanică (2.86)
54. Liceul „Hercules“ Băile Herculane – Turism şi alimentaţie (2.72)
55. Colegiul Tehnic Reşiţa – Electromecanică (2.61)
56. Colegiul Economic al Banatului Montan – Comerţ (2.58)
57. Colegiul Tehnic Cărăşan Reşiţa – Mecanică (2.39)
58. Colegiul Tehnic Reşiţa – Estetica şi igiena corpului omenesc (2.39)
59. Liceul Tehnologic „Clisura Dunării“ Moldova Nouă – Mecanică (2.11)
60. Liceul Tehnologic „Decebal“ Caransebeş – Electromecanică (2.11)
61. Liceul Tehnologic „Sf. Dimitrie“ Teregova – Turism şi alimentaţie (2.04)
62. Liceul Teoretic „Eftimie Murgu“ Bozovici – Matematică-Informatică (2.01).