
Peste 200 de pensionari din municipiul nostru trăiesc cu aproape doi euro pe lună, lipsa banilor fiind şi principala problemă adusă în discuţie. „Am luat măsuri de reducere a cheltuielilor materiale cu 20% deoarece sunt destul de mari costurile pentru întreţinerea unui bătrân. Cu toate acestea, avem personal şi acţiuni prin care încercăm ca persoanele vârstnice să rămână acasă“, a afirmat directorul Căminului pentru Persoane Vârstnice, Pavel Fiştea, completând faptul că deşi se urmăreşte prevenirea instituţionalizării în acest centru, „datorită costurilor mari nu reuşim mare lucru“.
Obiectivul de activitate al Căminului pentru Persoane Vârstnice din municipiul nostru îl reprezintă acordarea în regim rezidenţial, de asistenţă şi protecţie socială pentru persoanele vârstnice. Una din cele mai importante probleme ale îngrijirii persoanelor vâstnice este alimentaţia. Şi cum efectele crizei se resimt şi în acest centru, s-
„Am reînfiinţat gospodăria anexă, avem în jur de 20 de porci care ne vor asigura necesarul de hrană pentru o perioadă“, ne-
Cu toate acestea, bugetul auster nu este singura problemă a bătrânilor din acest cămin. Lipsa personalului este de asemenea un punct sensibil.
„Începând din ianuarie am fost afectaţi de o hotărâre de guvern din care normativul de personal s-
Lavinia Predescu
Comentariu de la : Anonim , 01.08.2010 14:04Faceti oferta celor alesi demo(cratic) ? | Raspuns | Semnalare |