REȘIȚA – Înotătoarele de la CSS Reșița au urcat pe treapta a treia a podiumului.

Zece înotători de la Clubul Sportiv Școlar Reșița au participat la Campionatul Național de înot pentru copii de 10-11 ani de la Brașov. Peste 500 de participanți din întreaga țară au fost prezenți la această competiție, concurența fiind destul de puternică în fiecare probă. Au fost probe cu peste 100 de concurenți, întrecerea desfășurându-se cu serii contracronometru. De aceea, clasările reprezentantelor secției de înot a CSS Reșița sunt cu atât mai meritorii. Cel mai bun rezultat al delegației reșițene a fost medalia de bronz obținută de ștafeta de 4×50 m mixt a fetelor de 10 ani, formată din Theodora Careba, Daiana Burciu, Antonia Florescu și Emma Balint. În aceeași componență, ștafeta de 4×50 m liber a ocupat locul 5 la fete 10 ani. Emma Balint a mai obținut și un loc 4 în proba de 50 m fluture. Rezultate bune au fost obținute și în proba de 50 m spate a fetelor de 10 ani, unde Emma Balint s-a clasat pe locul 7, iar Theodora Careba pe locul 8, în condițiile în care în această probă au fost înscrise 120 de concurente. Delegația reșițeană a cuprins opt înotători pregătiți de Adina Schuster (care i-a și însoțit pe sportivi la competiție) și doi pregătiți de Mihai Popilian. La Campionatul Național de înot pentru copii de 10-11 ani a fost prezent și Marius Crețeanu, directorul Clubului Sportiv Școlar Reșița.