REȘIȚA – La competiția de la Chișineu Criș, reprezentanții Palatului Copiilor Reșița au fost pe primul loc la karate, karting și tenis de masă.

Cea de-a XXXVII-a ediție a concursului internațional tehnico-aplicativ, sportiv și cultural Cupa Crisius, concurs cuprins an de an în calendarul activităţilor extraşcolare naţionale al Ministerului Educaţiei Cercetării Știintifice și Inovării, a avut loc în localitatea arădeană Chișineu Criș. Concursul este organizat de Clubul Copiilor Chişineu-Criş şi se desfăşoară la 13 discipline sportive și tehnice: tenis de masă, navomodele, aeromodele, karting, minifotbal, gimnastică aerobică, şah, jocuri logice, baschet, informatică, handbal, judo şi karate. La competiție au participat și reprezentanți ai Palatului Copiilor Reșița, de la următoarele cercuri: karate (prof. coordonator Zoltan Lipan),  karting (prof. coord. Sorin Savu),  tenis de masă (prof. coord. Cristian  Trandafir). La toate cele trei discipline, Palatul Copiilor Reșița a ocupat locul I. Astfel, la karate, gruparea reșițeană a obținut 16 locuri I, 22 de locuri II și 28 de locuri III, prin: Maisa Burtea, Greta Buzura, Flavia Milotin, Sandra Lipan, Robert Bonțu, Milan Ciușdic, Mălina Ban, Adelin Malancu, Mircea Ban, Emilia Botez, Codrin macamete, Fabian Țigla, Denis Orbulescu, Ștefan Minică, Antonia Ungureanu, Flavius Călțun, Dorin Marin, Tania Vociuc, Mara Olariu, Albert Macamete, Justin Constantin, Diana Chesec, Ioana Gosta, Eduard Vuc și Patrick Burtea.

S-au remarcat de asemenea și elevii lui Sorin Savu, la karting. La clasa Bambini, Paul Lăzărescu a ocupat locul I, Daria Țunea locul IV, iar Daren Duma locul V. La clasa Puffo, Cristian Pîrvănescu s-a situat pe locul I, în timp ce Oana Neacșu a primit mențiune. Alen Duma a ocupat locul al IV-lea la clasa Mini. Evoluții bune au fost clasa Cadett, la care câștigător a fost Alex Brașoveanu, în vreme ce Alexandru Crețu a ocupat locul al III-lea, iar Florin Condrea s-a situat pe poziția a patra. Podiumul a fost exclusiv reșițean la clasa KF Juniori, în ordine cu Sebastian Șelaru, Andrada Neacșu și Denis Konecsky.

Palatul Copiilor Reșița a ocupat locul I pe echipe și la tenis de masă, după următoarele rezultate: Timotei Gavrilovici Didraga (locul I la 17 ani), Lidia Gavrilovici Didraga (locul al II-lea la 13 ani), Ana Gavrilovici Didraga (locul al II-lea la 15 ani), David Gavrilovici Didraga (locul al III-lea la 14 ani) și Nicu Gavrilovici Didraga (mențiune, 12 ani).

Cele trei cercuri au acumulat 48 de puncte, care au dus la clasarea Palatului Copiilor Reșița pe locul al doilea în clasamentul general, locul I fiind ocupat de Palatul Copiilor Arad (cu 52 de puncte), iar locul al treilea de clubul organizator, din Chișineu Criș, cu 30 de puncte.