REȘIȚA – Prima ediție a Triatlonului Lacului Văliug a avut câștigătoare o echipă din Reșița. La întrecere au participat peste 130 de concurenți din mai multe orașe ale țării, care și-au testat abilitățile la înot, ciclism și alergare.

Bogdan Ibănișteanu (înot), Dragoș Cube (ciclism) și Florin Logofătu (alergare) au alcătuit echipa TEAM One Reșița, câștigătoarea întrecerii. Cei trei au fost cei mai rapizi, echipa reșițeană reușind timpul total de o oră și 55 de minute, fiind singura din concurs care a încheiat sub două ore. Înotătorul Bogdan Ibănișteanu este un obișnuit al podiumurilor de premiere, nu mai departe de primăvara acestui an a fost protagonistul unui alt succes important al natației reșițene. Atunci, alături de alți patru reșițeni a făcut parte din echipa Hyperion, câștigătoarea celei de-a 22-a ediții a Maratonului celor 24 de ore de înot, desfășurat în Bazinul Olimpic de înot din municipiul Brașov. După ce luna trecută a câștigat traversarea Lacului Surduc (pe distanțele de 500 metri, respectiv 3800 metri), iar în weekend-ul trecut a fost imbatabil la Triatlonul Lacului Văliug, Bogdan Ibănișteanu se pregătește pentru un alt test, la finalul acestei săptămâni. Pe 20 august, este programată traversarea Lacului Văliug, în organizarea Clubului Sportiv de Înot Reșița 07.