REŞIŢA – În etapa a VIII-a din Liga a II-a, Seria a II-a, Metalul Reşiţa – Chindia Târgovişte 0-1 (0-1).

Echipa din Valea Domanului continuă să dezamăgească în Liga a II-a de fotbal, Seria a II-a. O nouă sincopă s-a înregistrat sâmbătă, 10 octombrie, când la Reşiţa a venit Chindia Târgovişte.

Nici bine nu s-au aşezat în dispozitiv că gazdele au şi încasat golul ce s-a dovedit a fi al victoriei oaspeţilor. Minutul 4 a adus deschiderea scorului, Anton învingându-l pe Zimmermann, după un corner executat de Voinea.

Replica gazdelor a fost palidă, fără emoţii pentru Chindia, acţiunile se stingeau în preajma careului advers, iar şuturile de la distanţă nu îşi atingeau ţinta. Totuşi, în minutul 31 am consemnat un gol marcat de Skraparas, lansat pe culoar de Istvan Szabo, însă reuşita a fost anulată, eronat spun gazdele, pe motiv de ofsaid.

La zece minute de la reluarea partidei, nou intratul Marian Chiţu are cea mai mare ocazie a Metalului; aflat la limita careului mic, a trimis cu stângul pe jos, pe lângă bara porţii lui Meilă. Tot Chiţu a fost deposedat în ultimul moment de Martac în minutul 66. Până la finalul meciului s-a remarcat nimeni altul decât portarul Cristian Zimmermann, despre care putem spune fără să greşim că a limitat proporţiile scorului. Înfrângerea l-a determinat pe antrenorul Eugen Trică să facă afirmaţii dure la finalul meciului şi să anunţe răspicat că „dacă nu câştigăm la Arad, punem lacătul!“

Metalul Reşiţa: Zimmermann, Bloju, Feher, Maisiat, Jamali, Ponoran, Robert Cristian, Puşcaş, Guemi, Skraparas, Szabo. Au mai jucat: Chiţu, Săndescu şi Liuba. Antrenor: Eugen Trică

Chindia Târgovişte: Meilă – Martac, Ispas, Vătavu, Pătru – Nisipeanu, Anton, Voinea, Stoica – Popa, Cherchez. Au mai intrat: Vasile, Neniţă şi Liviu Mihai. Antrenor: Nicolae Croitoru