REȘIȚA – Rosso-nerii au învins în Valea Domanului, pe CSM Lugoj, cu 1-0 (0-0).

Cu o zi înaintea intrării în cantonament la Stadionul „Mircea Chivu“, Metalul Reșița a susținut un nou joc de verificare, adversarul întâlnit fiind unul din eșalonul al treilea, CSM Lugoj, care mai venise în Valea Domanului și în urmă cu o săptămână, pentru a juca cu liderul din Liga a IV-a Caraș-Severin, CSM Școlar Reșița. Dacă marțea trecută lugojenii au câștigat cu 1-0, de această dată au plecat învinși de la Reșița, cu același scor, 1-0. Golul victoriei echipei Metalul Reșița în amicalul cu CSM Lugoj a fost marcat de Botezatu, în minutul 55, din lovitură liberă. Antrenorul Carol Gurgu a testat noi jucători veniți în probe la Metalul Reșița. În Valea Domanului au mai venit, printre alții, portarul sârb Ivan Lucic, de 20 de ani, și atacantul sârb de naționalitate cipriotă, Nikola Vitorovic.

„Cred că a fost un test bun, în care s-a văzut că față de săptămâna trecută jucătorii au altă atitudine și determinare. Sper ca în următoarele zece zile, în care vom desfășura o pregătire centralizată, să pot să-i încarc suficient. Nu-mi doresc decât să facem totul pas cu pas, în fiecare zi, și să lucrăm progresiv. Astăzi (marți, 2 februarie – n.r.), din cei nou copii testați, care au venit de la Craiova, am găsit unul care are calități foarte bune și se va număra printre jucătorii care vor intra în pregătire centralizată. Mai avem în vedere câțiva jucători, care ne vor veni în această săptămână. Ne-a venit un portar sârb foarte bun, născut în 1996, pe care l-am introdus în repriza a doua. Ne-a venit și un atacant care a jucat în Naționala U19 a Ciprului. Încet-încet se încropește o echipă și e foarte important ca cei tineri să se uite la cei care au experiență, nu vârstă, și să se strângă pe lângă ei, pentru a putea face un lot unit“, a spus antrenorul Carol Gurgu. Următorul amical al Metalului va fi sâmbătă, 6 februarie, de la ora 11, tot în Valea Domanului, cu Progresul Gătaia.