OŢELU ROŞU – Metalul Oţelu Roşu – AS Berzasca 4-0 (3-0), în eşalonul patru al fotbalului românesc. Etapa cu numărul 27 a Ligii a IV-a a programat întâlnirea dintre Metalul Oţelu Roşu, una dintre formaţiile ce şi-au anunţat candidatura la promovarea în eşalonul superior, şi AS Berzasca, ocupanta locului 5 al clasamentului.

Gazdele au început în forţă, primul atac însemnând şi prima mare ocazie de a înscrie, la lovitura liberă de la 25 de metri lateral-dreapta executată de D. Bona, înalt, în careu, reluarea cu capul a lui Aiojoaiei întâlnind stâlpul din dreapta al porţii apărate de Ţăruşi. După doar trei minute, Metalul a reuşit să deschidă scorul, după o fază frumoasă, în care Bădeţ l-a lansat pe dreapta pe Moldovan, acesta a pătruns şi, deşi talonat de Drăgan şi Megheleş, a tras din marginea careului, în diagonală, învingându-l pe Ţăruşi.

Una dintre puţinele ocazii ale oaspeţilor s-a consumat în minutul 17, atunci când Folea a centrat de pe dreapta, lovitura de cap a lui Iovanovici fiind apărată de Laitin. Încet, încet, oaspeţii au revenit în joc, făcând presing în jumătatea de teren adversă, dar fără rezultate notabile. Singurele ocazii au fost de fapt şi fructificate de gazde, în minutul 38, când D. Bona l-a angajat pe Bădeţ pe partea dreaptă, şutul excelent al acestuia, de la 20 de metri, ducând scorul la 2-0, şi în minutul 42, atunci când D. Bona a expediat o torpilă plasată, de la 30 de metri.

Chiar dacă în partea a doua nu au mai înscris decât un gol, gazdele au controlat jocul. Scorul final a fost stabilit de nou-intratul Slătaru, care, în minutul 70, l-a lobat pe Ţăruşi, după o pasă primită de la Aiojoaiei.

Metalul Oţelu Roşu: Laitin, Veche, Ov. Bălan, Aiojoaiei, Negrei (min. 65, Caia), Moldovan, Şt. Bălan (76, Ionete), D. Bona (76, Nedelcia), Ispas, Neagu, Bădeţ (65, Slătaru); rezerve: Oprea, Arnăut. Antrenori: Aurelian Panescu, Alin Olariu. A arbitrat la centru Cosmin Corocan (Reşiţa), asistat la cele două linii de Alex Domăneanţu şi Ionuţ Lungocea, ambii din Caransebeş. Observatori: Mircea Medar (Reşiţa) şi Kelemen Iosif (Caransebeş).