REȘIȚA – CSS Reșița a cucerit 25 de medalii la competiția desfășurată în municipiul de pe Bârzava.

Cupa Banatul „Memorialul Ioan Schuster” a adunat pe bloc-starturi peste 400 de înotători din România, Ungaria și Serbia, la competiția găzduită în condiții ireproșabile de Complexul Municipal pentru Sport și Sănătate. La fel ca la ediția precedentă, trofeul a fost câștigat de gazdele de la Clubul Sportiv Școlar Reșița, înotătorii din municipiul de pe Bârzava trecându-și în cont 25 de medalii: Eduard Laszlo (două locuri III – 50 m spate și 100 m craul), Alesia Stănescu (locul III la 50 m bras), Emma Balint (locul II la 50 m spate), Theodora Careba (locul I la 50 m spate și locul III la 50 m fluture), Alex Neamțu (locul III la 50 m spate), Erwin Schmelas (locul III la 50 m bras și 50 m fluture, locul II la 50 m spate și 100 m craul), Denis Popescu (locul I la 50 m fluture și spate, locul III la 100 m craul), Roberta Baciună (un loc I, un loc II și două locuri III), Briana Alexandru (loc I la 50 m spate și locul II la 50 m fluture), Alexandru Ion (locul I la 50 m spate și locul II la 50 m fluture), Dorian Burciu (două locuri III), Marius Tincău (locul II la 50 m bras).

„Spre bucuria noastră, am câștigat din nou competiția, urmați de CSS Timișoara, Zrenjanin și Kikinda. A fost o competiție foarte bună, reușită din toate punctele de vedere. Sportivii veniți din străinătate au fost foarte mulțumiți de condițiile de la Complexul Municipal pentru Sport și Sănătate din Reșița, au fost mulțumiți de cazare și de masă. Pe această cale, vreau să mulțumesc Consiliului Județean Caraș-Severin, care a fost alături de noi prin proiectul pe care l-am putut realiza împreună pentru a putea organiza această competiție. De asemenea, mulțumirile noastre se îndreaptă și către Primăria Reșița, care ne-a pus la dispoziție bazinul în cele mai bune condiții, Direcției Județene pentru Sport și Tineret și Clubului Sportiv Școlar. Rezultatele obținute de înotătorii reșițeni sunt rezultate foarte bune, a fost și o testare înaintea campionatelor naționale din ultima parte a anului, unde sperăm să obținem cât mai multe medalii”, a spus antrenorul Marius Crețeanu, de la CSS Reșița.