REȘIȚA – Înotătorii reșițeni s-au clasat pe primele locuri la un puternic concurs internațional care a avut loc în orașul Harkany (Ungaria). Competiția s-a desfășurat în aer liber și a reunit peste 400 de participanți. Următorul turneu pentru sportivii de la CSȘ Reșița va fi în luna octombrie, când va avea loc Cupa „Banatul”.

„Au fost prezenți sportivi de la cei mai mici și până la cei mai mari, iar rezultatele pe care le-au obținut sunt următoarele: Teodora Careba a obținut două locuri I la 50 m liber și 100 de m fluture și un loc II la proba de 50 m spate, Efrem s-a clasat pe primul loc la 50 m spate, Denis Popescu a obținut medalia de aur la 50 m spate și Roberta Baciuna a fost prima la 50 m fluture. Ștafeta mixtă de băieți și fete a obținut locul III. A fost o competiție foarte bună pentru noi, deoarece au participat și foarte mulți sportivi, aproximativ 420. Concurenții au fost din Serbia, Ungaria, Slovenia, iar din România am fost prezenți noi, înotători din Arad și din Timișoara. Consider că această competiție a fost una benefică înainte de începutul anului școlar și sperăm ca rezultatele viitoare să fie promițătoare. Următoarea competiție va fi în luna octombrie, când va avea loc Cupa Banatul, unde sperăm să avem o participare cât mai numeroasă. Noi de abia am început să ne antrenăm la Complexul Municipal de Sport și Sănătate Prof. Ioan Schuster, deoarece în luna august s-au efectuat lucrările de reparații anuale”, a declarat Marius Crețeanu, directorul Clubului Sportiv Școar Reșița.