REȘIȚA – În primul meci din faza a doua a play-off-ului Ligii Naționale de handbal masculin, HC Adrian Petrea Reșița a pierdut duminică, în deplasare la HC Odorhei, cu scorul de 26-22.

Echipa gazdă a condus pe tot parcursul meciului, neavând emoții în obținerea victoriei. HC Odorhei a început jocul în fața unei săli ocupată pe jumătate, dar în care s-au aflat și cinci suporteri ai echipei reșițene. Harghitenii au preluat inițiativa încă de la început. În primele zece minute, aceștia au primit doar un singur gol, iar avantajul a fost mărit încontinuu, la pauză fiind de cinci goluri. Elevii lui Adrian Petrea au încercat să revină, dar nu s-au putut apropia decât până la trei lungimi de adversari. Astfel, victoria le-a revenit ardelenilor, care speră să obțină un succes și la Reșița, în meciul de joi, 12 mai. Cele două echipe luptă pentru locurile 5-8 în clasamentul final, după ce au fost eliminate în faza I a play-off-ului de CSM București (echipa din Reșița), respectiv Potaissa Turda (echipa din Odorheiu Secuiesc).