REŞIŢA – În seara zilei de 4 noiembrie, elevii clasei a VI-a A de la Şcoala cu clasele I-VIII Nr. 12 Reşiţa au sărbătorit împreună cu părinţii lor „Guy Fawkes Night“.
În fiecare an, pe 5 noiembrie, oamenii din Marea Britanie sărbătoresc în memoria unui faimos eveniment din istoria Angliei, Complotul cu praf de puşcă (Gunpowder Plot). În prima parte a activităţii elevii au prezentat părinţilor ce s-a întâmplat în anul 1605, când un grup de oameni, printre care şi Guy Fawkes, au încercat să-i ucidă pe regele James I şi pe liderii săi aruncând în aer clădirea Parlamentului din Londra folosind butoaie umplute cu praf de puşcă. Conspiratorii au fost prinşi, judecaţi şi executaţi.
Peste tot în Anglia, pe 5 noiembrie, oamenii aprind imense focuri de tabără în vârful cărora ard o mascotă a lui Guy Fawkes, numită „The Guy“, confecţionată din paie sau haine vechi, aprind artificii şi coc cartofi pe jar. Aceste momente au fost trăite de elevii clasei a VI-a A, în Reşiţa, pe Calea Caransebeşului. Această activitate a avut drept scop dobândirea unor cunoştinţe legate de cultura, obiceiurile şi tradiţiile Marii Britanii, precum şi depăşirea diferenţelor culturale şi aprecierea culturii fiecărei ţări.
Lavinia Predescu
