REŞIŢA – Echipa feminină de handbal Universitatea Reşiţa nu îşi găseşte cadenţa în actualul sezon al Diviziei A.

Într-un meci din etapa a şasea a competiţiei, formaţia reşiţeană a cedat sâmbătă, 26 octombrie, pe teren propriu, cu 20-21, în faţa echipei SCM Universitatea Piteşti. Chiar dacă după primele 30 de minute, Universitatea Reşiţa conducea cu 14-10, în repriza secundă balanţa a înclinat în favoarea oaspetelor. Formaţia reşiţeană a resimţit din plin şi lipsa interului Adriana Voina, accidentată în cursul primei reprize, suferind o entorsă, după afirmaţiile antrenorului Cristian Busuioc.

Astfel, echipa din Piteşti a preluat iniţiativa şi conducerea pe tabela de marcaj şi a plecat cu toate cele trei puncte de la Reşiţa. După şase etape, Universitatea Reşiţa este în continuare fără puncte acumulate în campionat. „Din păcate, este a doua oară când pierdem la un gol diferenţă pe teren propriu, după meciul cu CSM Bistriţa. Nu reuşim să obţinem o victorie după ce am făcut o primă repriză foarte bună. Am condus la pauză cu patru goluri. A contat foarte mult accidentarea Adrianei Voina”, a spus antrenorul Cristian Busuioc.

Universitatea Resiţa: Codruţa Buda, Andra Ioţa, Alexandra Popescu – Beatrice Kovari (7 goluri), Adriana Voina (5), Alexandra Mihai (3), Alina Cristea (2), Andrada Stamin (2), Alexandra Dinu (1), Iasmina Roşian, Mădălina Dragoş, Rebecca Pecoli, Gianina Iung, Kinga Fazakaş, Lavinia Grozuţa, Laura Dumitrescu. Antrenori: Cristian Busuioc şi Liviu Viaşu.