REȘIȚA – Bilanț excelent pentru reprezentanții Clubului Sportiv Universitatea Reșița, la CN de marș pentru seniori și tineret.

Desfășurat pe un traseu în jurul Arenei Naționale din București, Campionatul Național de 50 km marș masculin și 10 km marș feminin, seniori și tineret, a fost de bun augur pentru reprezentanții CSU Reșița. Atleții și atletele de la CSU Reșița s-au întors acasă cu nouă medalii, individual și pe echipe, dintre care cinci de aur, două de argint și două de bronz.

La masculin, echipa formată din Narcis Mihăilă, Alin Știrbu, Atila Balog și veteranul Ion Păun s-a dovedit imbatabilă în cea mai grea probă din atletism, 50 km marș. CSU Reșița a cucerit titlul de campioană națională pe echipe, surclasând echipa CSM Suceava. La individual, podiumul a fost sută la sută reșițean, cu Narcis Mihăilă pe primul loc, urmat de Alin Știrbu și de ambițiosul Atila Balog, aflat la prima sa medalie personală, pe lângă cele cu echipa cucerite până acum.

mars-fete

La feminin, CSU Reșița s-a prezentat cu două echipe în concurs, în baza unei bune colaborări cu CS Unirea Alba Iulia. Cinci medalii au cucerit fetele, la senioare și la tineret. Astfel, echipa CSU Reșița a devenit campioană națională de senioare, iar la individual, primele două trepte ale podiumului au fost ocupate de Ana Veronica Rodean și Mihaela Acatrinei, sportive cu dublă legitimare, CSU Reșița-CS Unirea Alba Iulia. Alexandra Aichimoaei a fost la mai puțin de 35 de secunde de treapta a treia a podiumului, pe care a urcat Liliana Manolache, de la CSM Craiova. Cu timpul realizat în această cursă (50:41.80), Mihaela Acatrinei a cucerit medalia de aur la tineret, iar Bianca Molnar (CSU Reșița-CS Unirea Alba Iulia) a câștigat medalia de bronz.

Au mai concurat Valentina Tincu și Mihaela Pușcașu, aceasta din urmă fiind descalificată în finalul cursei, într-un moment în care componentele echipei de tineret CSU Reșița aveau un timp care le permitea să obțină aurul la senioare. Dacă nu apărea această descalificare, palmaresul CSU Reșița la Campionatul Național de marș ar fi fost de 12 medalii. Chiar și așa, nouă medalii la o singură competiție reprezintă un bilanț excelent, după cum susține și directorul CS Universitatea Reșița, Octavian Măzăran, unul dintre antrenorii care au făcut posibile aceste rezultate. Împreună cu Iosif Corneliu Măzăran, Gheorghe Ardeleanu, în colaborare cu Gabriel Avram, de la CS Unirea Alba Iulia.