REȘIȚA – Rosso-nerii au remizat, 2-2, pe terenul penultimei clasate, Hermannstadt II, în etapa a șasea a Ligii a III-a la fotbal, Seria a IV-a.
CSM Școlar Reșița a obținut vineri, 29 septembrie, doar un rezultat de egalitate, scor 2-2, împotriva echipei ACS Hermannstadt II Sibiu, în meciul din etapa a VI-a a Ligii a III-a, Seria a IV-a. Pentru echipa reșițeană a înscris Alin Liuba, în minutul 44 al primei reprize, iar în partea a doua a jocului, Cosmin Negoescu a marcat în minutul 53 al doilea gol al rosso-nerilor. Hermannstadt II este una dintre echipele care se află pe ultimele locuri în clasament, iar Reșița ar fi avut mare nevoie de toate cele trei puncte pentru a ține pasul cu ACS Șirineasa.

„Nu mai știu ce să zic după un astfel de un meci. Am ratat o mulțime de ocazii de gol. Am dominat meciul de la un capăt la altul. Am marcat primul gol în minutul 44 și am fost egalați în minutul 45. Apoi am reușit să înscriem în minutul 53 prin Negoescu și am primit gol în minutul 88. Pot spune că echipa adversă a muncit și a jucat mai bărbătește decât noi. Nu avem nicio scuză pentru faptul că n-am reușit să câștigăm. Sunt atât de supărat încât nici nu mă interesează meciul din Cupa României cu Pandurii Târgu Jiu. Pierdem puncte acolo unde am fi trebuit să câștigăm și nu putem să ținem pasul cu echipele de pe primul loc. Acest lucru este rău pentru noi. Este greu să mai revenim pe primele locuri când noi pierdem puncte, iar adversarele noastre câștigă majoritatea meciurilor. A fost presiune pe noi și înainte, iar acum a crescut. Ne gândim că suntem departe de primul loc, iar acest lucru creează presiune și mai mare. Vom încerca să schimbăm ceva pentru că trebuie să ne câștigăm meciurile. Chiar dacă dominăm partidele, pierdem puncte acolo unde am fi trebuit să nu facem acest lucru”, a declarat Roco Sandu, antrenorul echipei CSM Școlar.

CSM Reșița: Zimmermann, Szijj, Dulap, Doda, Liuba, Vaștag, Costin, Breșneni, Poiană, Velcotă și Negoescu. Au mai jucat pentru Reșița Săndescu și Beloescu.

Următorul joc pentru CSM Școlar va fi în marți, 3 octombrie, de la ora 14:30, când va întâlni în Valea Domanului formația Pandurii Târgu Jiu, în turul 4 al Cupei României.