REȘIȚA – Miercuri, 1 august a.c., au fost programate meciurile din cadrul fazei a doua a Cupei României la fotbal, ediția 2012/2013. În această etapă, FC Caransebeș a evoluat la Sânnicolau Mare, în compania formației locale Unirea, în timp ce Voinţa Lupac a întâlnit CSM Şcolar Reşiţa.

Gruparea caransebeșeană s-a impus cu scorul de 2-1 (2-1), prin golurile înscrise de Bârsan (min. 7) și Șandru (min. 20), ambele reușite rezultând din două cornere executate de Suru. Dacă FC Caransebeș a câștigat, în timpul regulamentar de joc, calificându-se în faza următoare, la Lupac, echipa CSM Școlar Reșița a fost ținută în șah de Voința, câștigătoarea etapei pe județul Caraș-Severin. Astfel, după cele 90 de minute, scorul a fost egal, 1-1 (1-0), prin golurile înscrise de Străin (min. 31), respectiv Bitiș (min. 55), urmând cele două reprize de prelungiri.

În final a fost 4-3 pentru Voința Lupac, după executarea loviturilor de la 11 metri, care merge mai departe în tradiționala competiție fotbalistică.