REŞIŢA – CSM Școlar – Poli Timișoara 3-4 (0-0,0-0), după prelungiri, în Cupa Romaniei la fotbal.

Valea Domanului nu a mai cunoscut o atmosferă de sărbătoare, aşa cum s-a întâmplat marţi seară, de multă vreme. Cu tribuna a II-a aproape plină, două galerii inimoase, mai numeroasă a timişorenilor, cu un joc deschis, echilibrat în general, presărat şi cu momente spectaculoase. Şi totul, într-un adevărat fair-play.

Primii care au ameninţat poarta au fost timişorenii, în minutul 11, când Tameş a execuat o lovitură liberă de la circa 22 de metri, dar Haidău a fost la post. În replică, în minutele 13 şi 16, Casian Doană, respectiv Miok au şutat peste „transversală“, din poziţii destul de bune. Apoi, s-a jucat mai mult între cele două careuri de 16 metri, până în minutul 42, când Axente a fost foarte aproape de deschiderea scorului.

Aşa cum avea să fie şi Mihăilă, la un minut de la reluare, singur cu portarul Lepmets. Urmează alte două situaţii de gol, câte una de fiecare parte, dar nici Axente (min. 64) şi nici Caimac (min. 70), nu reuşesc deschiderea scorului. Spre final, localnicii forţează golul, dar în minutul 88 oaspeţii ar fi putut schimba tabela, însă Haidău a respins în corner şutul lui Jitaru.

Inevitabil, s-a intrat în prelungiri, două reprize a câte 15 minute. Dar, tabela a rămas intactă şi s-a ajuns la executarea loviturilor de la 11 metri, timişorenii impunându-se cu 4-3, prin transformările lui Axente, Luchin, Sepsi şi Pătraş şi ratarea lui Tameş. Pentru CSM Şcolar au punctat Breşneni, Budeanu şi Gurici, ghinioniştii fiind Ionuţ Lazăr şi Mihăilă.

Reşiţa: Haidău – Pitaru, Gurici, Feleagă, Piperca (min. 35, Fedor) – Mihăilă, Breşneni, Casian Doană (min. 64, Caimac), Miok (min. 77, Loba) – Lazăr, Budeanu; Antrenori: Leontin Doană şi Valentin Boşca; Timişoara: Lepmets – Dăruială (min. 115, Rotariu), Luchin, Scutaru, Ricketis – Sepsi, Tameş, Rocha (min. 70, (Pătraş), Poparadu – Zăgrean (min. 61, Jitaru), Axente; Antrenor: Valentin Velcea.