CARAȘ-SEVERIN – Sportivii secțiilor de judo de la Muncitorul Reșița și Energetica Caransebeș au participat la finele săptămânii trecute la Arad, la o manifestare dedicată judo-ului. Aceștia s-au clasat pe podium la mai multe categorii de vârstă.

De la Muncitorul Reșița, la categoria U12, Teodora Geamănu a ocupat primul loc la 32 kg, Lucia Cumpănașu a fost pe lcoul 2 la 29 kg, iar Leonard Luca s-a clasat al treilea la 46 kg. La categoria U14, David Boldea a ocupat primul loc la 46 kg, iar Carmen Pîrvulescu a fost a treia la 48 kg. Și reprezentanții secției de judo de la Energetica Caransebeș au avut evoluții bune. La categoria U12, Daniela Anțig s-a situat pe locul 2 la 44 kg, în timp ce Robert Chelu și Alexandru Borcean au ocupat locul 3 la 27 kg, respectiv 38 kg. La categoria de vârstă U14, Răzvan Ienea a ocupat locul I la 30 kg, Patricia Nistor a fost a doua la 44 kg, Andreea Albu – locul 3 la 48 kg și Andreea Anțig – locul 3 la 52 kg. Sportivii de la categoria U16 au concurat în Liga Europeană, remarcându-se campioana Georgiana Copăceanu (Energetica), ocupanta primului loc la 52 kg, și Claudia Martinescu, de la același club, sportivă clasată pe locul secund la 70 kg. Pentru tinerii judoka din Caraș-Severin urmează la sfârșitul acestei săptămâni participarea la finala națională la categoriile U12 și U13, de la Baia Mare. Sportivii din Reșița sunt antrenați de Daniel Păștean și Rodica Buda, iar cei din Caransebeș de Ion Radu și Ion Răuțu.