CARAȘ-SEVERIN – Cluburile Muncitorul Reșița și Energetica Caransebeș au participat la zilele trecute la Cupa Speranțelor la judo, unde au reușit să urce cu sportivii de mai multe ori pe podium.

La această competiție desfășurată la Sibiu au participat aproximativ 500 de tineri de la 46 de cluburi din România, Bulgaria, Serbia, Muntenegru și Grecia. Cei opt elevi ai lui Dan Păștean de la Muncitorul Reșița au obținut următoarele rezultate: la U11, Burgu Ciprian la categoria 24 de kg – locul III, Burgu Alexandru la categoria de 27 de kg s-a clasat pe locul II, iar la U13, Concendău Valentin a fost pe locul II, în timp ce Buda Laura s-a clasat pe locul III. La U15, Geamănu Teodora s-a clasat pe prima poziție, iar Cumpănașu Lucia s-a clasat pe locul III la categoria 44 de kg. Au mai participat de la clubul reșițean, la U13, Mănăilă Vlad și Sporea Ianis.

Următoarea competiție pentru Muncitorul va fi pe 16 iunie, la Arad, unde antrenorul Dan Păștean va participa cu sportivii de la U16 și U18.

Sportivii de la Energetica Caransebeș au obținut următoarele rezultate: Bona Nicoleta, U11 categoria 44 de kg – locul I, Alexandrescu Anemona, U13 categoria 24 de kg – locul I, Arșovan Ana Maria U13 categoria 52 de kg – locul I, Iscru Anisia, U10 categoria 40kg – locul II, Văduva Gabriel, U11 categoria 55 de kg – locul II, Lungu Marcus, U11 categoria 38 de kg – locul II, Păun Delia, U9 categoria 22kg – locul III, Șelner Bogdan, U15 categoria 60kg – locul III, Vădrariu Bogdan, U11 categoria 34 de kg – locul V, Țirdoiu David, U13 categoria 30kg – locul V, Roșca Robert, U13 categoria 38 de kg – locul V, Cîrcu Gabriela, U13 categoria 32 de kg – locul VII, Cîrcu Patrik, U9 categoria 22 de kg – locul VII, Iliuță Marius, U11 categoria 27 de kg – locul IX, Nedeianu Alexandru, U15 categoria 50 de kg – locul IX și Roșca Sebastian, U15 categoria 46 de kg – locul IX.