REŞIŢA – Juniorii IV ai Academiei HC Adrian Petrea Reșița au câștigat toate meciurile în turneul din euro-regiunea RO5.

Academia HC Adrian Petrea Reșița a organizat zilele trecute turneul din euro-regiunea RO5 a Campionatului Național de Handbal al Juniorilor IV. Cinci echipe s-au prezentat la startul întrecerii, pentru cele patru locuri disponibile în turneul semifinal. S-au aflat în competiție Academia HC Adrian Petrea Reșița, Unirea Sânnicolau Mare, Școala Gimnazială Nr. 7 „Sf. Maria“ Timișoara, CSS Hunedoara și LPS Banatul Timișoara.

Gazdele, conduse în competiție de handbalistul liderului Seriei B din Divizia A, coordonatorul de joc Mihai Rohozneanu, au câștigat toate cele patru meciuri pe care le-au disputat în faza euro-regională: 20-14 cu Școala Gimnazială Nr. 7 Timișoara, 24-16 cu LPS Banatul Timișoara, 32-23 cu CSS Hunedoara și 29-13 cu Unirea Sânnicolau Mare. Astfel, juniorii IV reșițeni au obținut maximum de puncte și s-au calificat de pe primul loc în turneul semifinal programat în perioada 22-24 mai. Tot în faza semifinală au mai obținut calificarea Unirea Sânnicolau Mare, Școala Gimnazială Nr. 7 „Sf. Maria“ Timișoara și CSS Hunedoara.

„Băieții au făcut meciuri bune, suntem bucuroși de calificarea în turneul semifinal“, ne-a spus Mihai Rohozneanu. Iată și lotul pe care a mizat antrenorul echipei reșițene la turneul euro-regional: Claudiu Pal, Marco Cerbu, Raul Bote, Ianis Petrea, Sergiu Gheju, Miodrag Cornit, Andrei Bondoc, Sebastian Gîrban, Alexandru Trăilă, Andrei Blojdea, Mircea Negru, George Dragomir, Alexandru Voina, Sebastian Sorca, Cosmin Sandu şi Filip Tipol. Partidele disputate la Sala Polivalentă din Reșița au fost arbitrate de Mircea Carabeț, Diana Doșa, Zsolt Steiner, Mihail Huta, Marius Drăgănescu și Raul Heimbach, iar asistența medicală a fost asigurată de Violeta Mihai.