REȘIȚA – După partida câștigată cu scorul de 3-1 de CSM Reșița în fața Huendoarei, antrenorul Octavian Benga s-a declarat mulțumit de jocul echipei sale.

„Mă bucură faptul că a venit și prima victorie din acest campionat. Mă bucur și mai mult că această victorie a venit și în fața propriilor suporteri, care ne-au susținut încă din etapa trecută. Repet, doar împreună și cu o atmosferă pozitivă, propice fotbalului, pot apărea rezultatele. Ne bucurăm că s-a întors galeria alături de noi și sperăm ca și ceilalți oameni să vină alături de noi. În săptămâna de dinaintea acestui meci, pot spune că ne-am simțit puțin singuri, atât eu, cât și echipa. Vreau să-mi felicit jucătorii și staff-ul pentru că au dat dovadă de caracter. Le-am cerut să nu se simtă stânjeniți sau dați la o parte, să fie luptători și să aibă încredere. Am încercat să iau toată presiunea care era asupra lor încă din primele etape. Au fost lucruri care au dăunat echipei și vreau să-mi felicit încă o dată jucătorii pentru dorința de victorie de care au dat dovadă. Sper să joace în continuare la adevărata lor valoare. Legat de meci, pot spune că am făcut o primă repriză senzațională, în care am dominat adversarul din toate punctele de vedere. Ne-am creat din nou foarte multe ocazii. Chiar dacă am înscris trei goluri, suferim la finalizare. Ratăm foarte mult. Am avut penalty ratat în prima repriză, iar apoi am mai avut două sau trei situații în care am fi putut închide jocul definitiv. Legat de repriza a doua, având în vedere presiunea care a fost în ultimul timp în jurul echipei și încărcătura psihică asupra jucătorilor, la care se adaugă efortul extraordinar al fotbaliștilor din prima parte, pot spune că am suferit puțin la aspectul fizic. Consider că numărul de puncte pe care-l avem în clasament este nemeritat pentru că și în jocurile precedente am ratat foarte mult și ne-am dominat adversarii. Acesta este fotbalul, iar jucătorii trebuie să fie mai atenți. Trebuie să ajungem acolo unde ne este locul și anume, acolo sus, în fruntea clasamentului. Nu vreau să găsesc o scuză pentru semieșecurile din trecut și încerc să văd partea frumoasă a echipei. Am încercat să controlăm jocul și să practicăm un fotbal spectaculos pentru spectatori. Nu vrem să stăm și să ne apărăm. Încercăm să dezvoltăm fotbalul. Încercăm să jucăm un fotbal corect. Scorul de 3-1 de la această partidă eu spun că este unul mincinos și am fi meritat să înscriem mult mai multe goluri. Uneori fotbalul este nedrept, dar aceasta este meseria pe care ne-am ales-o și trebuie să mergem mai departe. Cu toate acestea, victoria cu Hunedoara este una de moral pentru Reșița. Chiar dacă Lipova, formația de pe primul loc care are 12 puncte și noi doar 5, eu cred că ne vom lupta cu Alba Iulia și cu Metalurgistul Cugir pentru promovare. Mai sunt în joc 70-75 de puncte și se poate întâmpla orice”, a declarat Octavian Benga, antrenorul echipei CSM Reșița.