CARANSEBEȘ – Tânărul judoka originar din Caransebeș, legitimat acum la LPS Focșani, a schimbat categoria și a ieșit vicecampion național Ne Waza, la 60 de kg. În plus, Alex Matei a obținut și bronzul la echipe.

În acest weekend, Alex se află astăzi la Focșani, unde a fost premiat ca cel mai bun judoka din țară la cadeți, în urma rezultatelor excelente obținute în acest an la concursurile internaționale, care l-au dus până pe locul 4 în clasamentul mondial. Alex a fost felicitat la festivitatea de la Focșani chiar de campionul olimpic din 2016, de la Rio, italianul Fabio Basile.

Iar duminică, Matei va intra în competiție la Campionatele Naționale de Kata, de la Brașov, unde speră să devină pentru a șasea oară campion național. Și tot acolo, cel mai tânăr cetățean de onoare al Caransebeșului are și examenul pentru centura neagră 2 Dan, de care speră să treacă cu succes.